Twoje Prawa

Orzeczenia dla niepełnosprawnych


Orzeczenie. Do czego Ci potrzebne? Ano do wszystkiego!

Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną to bez orzeczenia nie masz prawa m. in.:

do ulg w komunikacji, rehabilitacyjnych ulg podatkowych,dofinansowania sprzętu ortopedycznego, likwidacji barier architektonicznych, technicznych. Itd. Pracodawca nie może korzystać z systemu dofinansowań na Ciebie, nie masz ,,forów''w płaceniu składek gdy prowadzisz działalność gospodarczą itd.

Trochę historii na początek:

Do 1997 r. funkcjonowały komisje lekarskie ds. inwalidztwa i zatrudnienia przy ZUS. Przyznawały I, II lub III grupę inwalidzką.

W 1997 r. system orzekania o niepełnosprawności stał się bardziej skomplikowany. Obecnie istnieją więc 2 podstawowe systemy orzecznictwa plus 3 system czyli ważne "stare" grupy inwalidzkie:

1) w powiecie- orzeka się stopnie niepełnosprawności ( te stopnie służą głównie do uzyskania przysługujących uprawnień i ulg
2) w ZUS przyznaje się orzeczenia o niezdolności do pracy (głównie służą do uzyskania renty)
3) ważne stare orzeczenia o I, II, III grupie inwalidzkiej

oprócz tego są orzeczenia dla rolników, służb mundurowych ale nie będę komplikować sprawy i skupię się na tych podstawowych.

Poniżej przedstawiam tabelkę w której widać wzajemne relacje między różnymi orzeczeniami. Pamiętać przy tym należy, że orzeczenia wydają rożne instytucje i do rożnych celów. Poniekąd więc równe sobie sobie orzeczenia nie dają niestety tych samych uprawnień. Cały ten skomplikowany chaos "woła" o uproszczenie i być może jednolity system orzeczniczy.


Strona główna
 
Aktualności
Statut
O nas
Wspierają nas
Twoje prawa
Nasze konto
Kontakt z nami
 

Przekaż 1% podatku
KRS: 0000198902

  ONE.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Kontakt one.pl@op.pl.