Nie dla wszystkich


Kultura nie dla wszystkich odc.1:


czyli jak nie obejrzałam wystawy o prawach kobiet (sic!) w Muzeum Plakatu w Wilanowie.


   Będąc w sierpniu 2017 r. w Wilanowie postanowiłam zwiedzić Muzeum Plakatu. Znajduje się ono na terenie zespołu pałacowo-ogrodowego w Wilanowie w miejscu dawnej ujeżdżalni pałacowej, po której pamiątką jest elewacja frontowa. Z poprzedniej wizyty (kilkanaście lat temu) pamiętałam, że dla wózkowicza dostępny był tylko parter. W mrokach pamięci drzemało wspomnienie jakiegoś stopnia przed wejściem ale ufna w to iż z pewnością wprowadzono nowoczesne europejskie udogodnienia ruszyłam rączo wózkiem elektrycznym alejką po bruku typu "kocie łby", trzęsąc się niemiłosiernie. Niespodzianka!!!

    Próg pozostał, pewnie dlatego bo historyczny. Ku mojemu zdumieniu nie postarano się o dostawienie prostej przenośnej rampy-podjazdu (są nawet takie w walizce, koszt mniejszy niż 1000 zł), zapewne z powodu troski o zabytkowy charakter stopnia. Przenośna rampa, którą można zabrać po godzinach zwiedzania okazała się nieestetyczna dla muzealników i konserwatorów. Dziwnym trafem esteci ,,byli odwróceni'' gdy na rogu Senatorskiej i Podwale prywatny inwestor z ich błogosławieństwem i przy aplauzie władz miasta Warszawy zbudował maszkarona, który ,,gryzie'' się z odbudowaną Starówką aż zęby bolą a oczy krwawią. Tymczasem (halo, czy konie mnie słyszą?) w Koloseum (tak, tak w tym Koloseum) działa winda a w Watykanie podjazdy. W XIX-wiecznym Wilanowie nic nie działa, nawet rozum i empatia. Zarządziłam odwrót.

Wystawa w Muzeum Plakatu miała tytuł nie od parady:
Prawa kobiet = Prawa człowieka. Plakaty na temat nierównych praw obu płci, przemocy i dyskryminacji

Z opisu wystawy:
...,,Plakaty propagują równouprawnienie kobiet i ich uczestnictwo w życiu społecznym, a jednocześnie kwestionują normy religijne i kulturowe, a także postawy patriarchalne, które wyznaczają kobietom rolę podrzędną, ograniczając ich szansę na pełny rozwój ''...

Hue, hue, zabawne ale i żałosne zarazem...

Anita Siemaszko ze Stowarzyszenia Kobiet Niepełnosprawnych One.pl


Strona główna
 
Aktualności
Statut
O nas
Wspierają nas
Nie dla wszystkich
Twoje prawa
Nasze konto
Kontakt z nami
 

Przekaż 1% podatku
KRS: 0000198902

  ONE.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Kontakt one.pl@op.pl.